İlim Rehberi

İlim & Bilgi Rehberiniz

Renklerin Psikolojik Etkisi

Renklerin İnsan Psikolojisine Etkisi

Renklerin Psikolojik EtkisiKırmızı:Bu renk kendinizi daha enerjik ve harekete hazır hissetmenizi sağlar. Heyecanı ve hareketi sevenler bu rengi seçerler. Bu rengin etkisinde yaş faktörü önemlidir.

Turuncu:Bu renk de kırmızı kadar olmasa da enerji ve heyecan veren bir renktir. Turuncu rengi seviyorsanız cesur ve maceracı bir kişiliğe  sahipsiniz demektir. Bu rengin insanları gülmeyi ve güldürmeyi severler. Turuncu diyalog ve mizah yeteneğini artırır.

Sarı:Entellektüel kişiliğe sahip insanların rengidir. Yönetmeye ve hükmetmeye olan ilgiyi gösterir.

Bu renk zihni açar ve dikkati artırır. Güneşin rengi olduğu için insanlara pozitif duygular aşılar.

Yeşil:Bu renk dinlendirici, yatıştırıcı ve dengeleyici bir atmosfer yaratır. Denge ve uyum sembolüdür. Giysilerinizde yeşili kullanmanız örf ve adetlere bağlılığınızı gösterir. Bu rengi sevenler aynı zamanda doğayı ve huzuru da severler. Yeşile ilgisi olanların kalbi duygu düzeyleri yüksek olur.

Turkuaz:Dikkatlerin size yönelmesini sağlar. Genellikle insanlara açık bir iç dünyanız vardır. Bu renkten hoşlananların duygu ve düşüncelerinin saf  ve açık olduğu görülür. Giysilerinizde  turkuazı kullanırsanız genç ve dinamik kalırsınız.

Lacivert:Düzenin ve ruhsallığın ifadesidir. Bu rengin insanları huzur, barış ve sadelikten hoşlanırlar.

Giysilerinizde laciverde ağırlık verirseniz, sadık ve dürüst, araştırıcı ve başarılı birisiniz demektir.

Mor:Kendine  güven ve özgürlük duygularını harekete geçirir. Yaratıcı ve ruhsal özellikler taşıdığından  ilâhidir ve sanatın rengidir.

Siyah:Tabiatta olmayan bir renktir. Ölüm ve kederi  sembolize eder. Bu renk ışığı reddeder. Bu rengin insanları ruhlarındaki ışığı söndürmeye çalışırlar  ve ışık enerjisini vücutlarına sokmazlar. Siyah renk canlılığın ve diğer renklerin reddini ifade eder. Kişiliğin karanlık yönlerini ifade eder. İnsanlar bu rengi saklanmak ve birtakım şeyleri saklamak için giyinirler.

Beyaz:Temizliğin sağlığın ve masumiyetin ifadesidir. Tarafsızlığın rengidir.

Kahverengi: Bu renk toprak ve bağlılıkla ilgili nitelikleri taşır. Kahverengi, kırmızı ve siyah renklerden elde edildiği için her iki rengin özelliklerini de taşır.

Giysilerde kahverengi kullanmak bir yere bağlı olma ve gelecek için sağlanan ilişkiler kurma  isteğini gösterir. İnsanlar bu rengin pozitif etkisi ile gerçekçi bir kişilik geliştirebilirler. Negatif etkisi ise  değişken ve güvensiz  bir yapı gösterir. Kahverengi insanlarda  düzen duygusunu ve serbest duyguları harekete geçirir. rengin pozitif etkisi ile gerçekçi bir kişilik geliştirebilirler. Negatif etkisi ise  değişken ve güvensiz  bir yapı gösterir. Kahverengi insanlarda  düzen duygusunu ve serbest duyguları harekete geçirir.

Kaynak: Yaşam enerjisi. Prof.Dr.Ahmet Maranki