İlim Rehberi

İlim & Bilgi Rehberiniz

Bebekler ne zaman yürür?
Bebekler ne zaman yürümeye başlar

Bebekler ne zaman yürürBebeklerin çoğu ilk adımlarını 11 ile 14 ay arasında atmaya başlar. Fakat yürüme yaşı diğer gelişim evrelerinde olduğu gibi bebekler arasında farklılıklar gösteriri. Bu nedenle bazı bebekler 8-9. ayda yürümeye başlarken bazıları da 16. aya kadar yürüyemezler. Bu durum çoğu zaman aileleri endişenlendirir. Fakat uzmanlar bu sürecin nolrmal olduğunu ssağlıklı bebeklerin gelişim evrelerin birbirinden farklı olabileceğini belirtirler. Bu nedenle  sağlıklı bir bebek 11. ayda yürümeye başlayabildiği gibi 18. ayda da yürüyebilir.
Çocuğunuz hala yürümüyorsa

Çocukların yüzde 90'ı, 15. ayına kadar yürür, ancak bu ayda olduğu halde hala yürüyemeyen çocuklar, muayene edilerek bir probleminin olup olmadığı değerlendirilmelidir.

Uzmana gidilmesi gereken durumlar

Anne ve babalar, çocukların farklı becerileri, farklı zamanlarda kazanabileceği gerçeğini unutmamalıdır. Bununla birlikte, hastalıklarda her zaman erken teşhis önemli olduğundan, çocuklarında fiziksel bir gecikmeden endişe duyduklarında, diger çocuklarla kıyaslamaktan ziyade, bunu doktorlarıyla tartışmaları gerekir. Hamilelik döneminden başlayıp doğum boyunca ve yenidoğan döneminde yaşanan sağlık problemleri ve bu nedenlerden dolayı yürümede gecikme varsa, çocuğun daha dikkatli değerlendirilmesi gerekir. Örneğin hamilelikte geçirilen virüs enfeksiyonları, prematüre veya zor doğum, kan değişimi gerektiren ciddi yenidoğan sarılığı olmuşsa, bunların çocuğun gelişimine etkisi araştırılabilir. Çocukların gelişimi, oturma, emekleme, yürüme gibi kaba motor hareketleriyle sınırlı değildir. Küçük cisimleri yakalama, küpleri üst üste koyma gibi el becerilerini içeren ince motor hareketler, dil gelişimi (agulama, hece tekrarı, kelime söyleme) ve sosyalleşme çocuğun gelişimi değerlendirilirken göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer çocukta yürüme gecikmesiyle birlikte diğer alanlarda da gerilik fark edilmişse daha dikkatli olmak gereklidir.

Yürümesi gecikirse yapmanız gerekenler...

* Çocuğun ellerinden tutarak yürümesi için bol bol fırsat yaratın.
* Mobilyalara tutunmasını engellemeyin, ancak destek aldığı eşyaların sağlamlığından emin olun.
* Yürümek istemezse ona kızmayın.
* Bacak kaslarını güçlendirici oyunlar oynayın.
* Gününün çoğunu mama sandalyesinde, pusette veya oyun parkında geçirmesine izin vermeyin.
* Evde çıplak ayakla veya kaymayan çoraplarla gezmesine izin verin.
* Ağır, sıkı ayakkabılar giydirmeyin.
* Adım atmaya çalıştığında eline küçük bir oyuncak vererek çocuğun dikkatini yürüme dışına kaydırın veya ona yakın bir yerde yere oturarak, elinizdeki oyuncağa gelmesi için onu teşvik edin.
* Yürüteç kullanmayın. Yürüteç, çocuğun kendi başına hareket etmeyi öğrenmesini geciktirir. Ayrıca yürüteçle birlikte özellikle baş ve boyun yaralanmalarına yol açan kazalar olabilir.


Bücün bunlara rağmen çocuk tutunarak vücudunu yukarıya çekmiyorsa veya kendi başına ayakta kalmak istemiyorsa, bu durum onun hala yürümeye hazır olmadığını gösterir.