Balın Sahte Olduğu Nasıl tespit Edilir?

Balın Sahte Olduğu Nasıl tespit Edilir?Üreticiden tüketiciye kadar pek çok aracının girdiği pek çok üründe olduğu gibi balda da pek çok sahte balın piyasaya sürülmesini sağlamıştır. Avrupa ve Amerika’da yapılan araştırmalarda marketlerde satılan balın yüzde 75 sahte. Bu arıların işlemesinden geçmeyerek ya doğrudan fabrikasyon ürünü ya da arıya bol miktarda mısır şurubu ve yapay tatlandırıcılar vermek suretiyle üretilmiştir. Bu şekilde üretilen ballarda polen bulmak mümkün değildir. Çünkü arılar çiçek çiçek dolaşıp polenleri toplamaktansa hazır önünde bulduğu doğrudan peteğe aktarmaktadır. İster insan eliyle üretilen ballarda isterse bu şekilde arıya verilen hazır şurupla üretilen balların özelikleri içine yüksek fruktozlu mısır şurubu veya yapay tatlandırıcı barındırmaları. Ayrıca yapay tatlandırıcı vermek suretiyle elde edilen ballarda dahi yapılan filtreleme ile olması gereken polenler bile bala karışmaz.

O halde bir balın sahte olduğunu nasıl tespit ederiz.

Balın sahte olduğu nasıl tespit edilir?

  • Su bardağının içine birkaç damla sirke koyun. Daha sonra da su bardağına bal ekleyin. Bal köpürürse içinde takviye madde vardır.
  • Kibriti balın içine sokup çıkarın ve daha sonra yakmaya çalışın. Eğer yanarsa bal doğaldır.
  • Balın üstüne birkaç damla iyodin damlatın. Daha sonra da içinde biraz su olan su bardağına ekleyin. Balın rengi maviye dönerse içinde mısır nişastası vardır.
  • Bir yemek kaşığı alıp suyun içine koyun. Bal erirse gerçek değildir. Bal suyun dibine çökerse gerçektir.içinde su varsa yere düşecektir. Yoksa ve düşmezse gerçek baldır.
  • Bal alırken içindekiler kısmını inceleyin. İçinde yüksek fruktozlu mısır şurubu veya glükoz bulunan balları kesinlikle almayın.

Bu tür testlere tabi tutmadan sağlıklı ve doğal bal yemek istiyorsanız, balı üreten kişilerin çiftliğinden direk olarak almalısıznız.