Gribi Hızlı Atlatmak için Doğal Yöntemler

Gribi Hızlı Atlatmak için Doğal YöntemlerGribi Hızlı Atlatmak için Doğal Yöntemler

Gribe yakalandığımızda ortalama 3-7 günde atlatamayız. Bazı kişiler gribi hızlı ve hafifi düzeyde atlatırken bazıları da ağı ve uzun süre gribin etkilerini üzerinden atlatamazlar. Bu bağışıklık sistemimizle alakalı bir durum olduğu gibi bazen de yaptığımız bazı hata ve yanlış yöntemlerden de kaynaklanabilir. fakat bazı durumlara dikkat ederek bu süreyi hızlı ve hafif atlatabiliriz. En azından gribin geride bırakacağı başka hastalıklardan da kendimizi korumuş oluruz.

aşağıda tarif edeceğimiz yöntemler sizler için önemli ipuçları içermektedir.

1. Gribi hızlı atlatmak için doktorun verdiği tedaviyi aksatmayın:

Her şeyden önce grip olduğunuza emin olun. Doktora gidin ve doktorunuzun verdiği tedaviyi uygulayın. Doktorunuzun tavsiyelerine uyun. Kendi  kendinize teşhis koyup rastgele ilaçlar kullanmayın.  Çoğu zaman gelişigüzel kullanılan antibiyotiklerin faydadan çok zararı oluyor.

2-Yeterli süre boyunca uyuyun:

Dinlenme ve uyku düzeni vücut sağlığı için en önemli ayrıntılardan biridir. Çalışarak gribi atlatma süreci daha da uzatır. Uyku ve dinlenme hücreler yenileniyor ve melatonin hormonu salgılanıyor. Günlük ortalama 7 saat uyunması organizmanın savunma sistemini güçlendirecektir.

3. Sıvı tüketiminizi arttırın:

Bol su için. Özellikle karışık bitki çayları da (ıhlamur, kuşburnu, ahududu, yasemin, papatya, böğürtlen…) tüketebilirsiniz. Elbette her fazla şeyin zararı olduğundan, aşırı sıvı tüketiminden de kaçınmalısınız.

4. Gripten kurtulmak için dinlenin

Bu dönemde hasta kişi yatağında yatmasa bile kesinlikle vücudu yorucu-yıpratıcı egzersiz ve hareketlerden uzak durmalı, mutlaka birkaç gün istirahat etmelidir. Grip ciddi derecede işgücü kaybı ve okul çağındaki çocuklarda da ders kaybına neden olmaktadır.

5. Beslenmenize dikkat edin, sağlık yiyecekler yiyin:

C vitamini vücudun savunma sistemini güçlendirdiğinden özellikle turunçgiller olmak üzere meyve tüketin. Koyu yeşil yapraklı taze sebzeleri sıkça tüketmeniz de vücut direncinizi artıracaktır.

6- Gribe iyi gelen bitki çayları ve besinler tüketin

Bitki çayları öncelikle gribin belirtilerini gidermek için kullanılmaktadır. Zencefil, okaliptüs, nane çayları gribin semptomlarını gidermekte etkili olan etken maddelere sahiptir.

okaliptüs

Okaliptüs bitkisini, göğüs ve burun tıkanıklığı başta olmak üzere gribin bir çok belirtisini hafifletmek için kullanılabilirsiniz.

zencefil çayı

Taze veya kuru zencefil kullanarak hazırlayabileceğiniz, zencefil çayı, göğüs tıkanıklığını açmak ve grip ile bağlantılı burun akıntısını hafifletmek için kullanabileceğiniz en ideal çaydır.