Isırgan Otundaki Hikmet ve Şifa

Isırgan Otundaki Hikmet ve ŞifaIsırgan Otundaki Hikmet ve Şifa

Allah’ın insanlar için yeryüzünde yarattığı hiçbir varlık boş ve amaçsız değildir. Bu kural ve kaide bitkiler için de geçerlidir. Her bir bitkinin ve varlığın bir yaratılış amacı ve gayesi vardır. Bilimin ilerlemesi ile bu hikmet ve gayeleri her geçen gün daha da ortaya çıkarmaktadır. Bu bölümde de Allah’ın insan için yarattığı bu bitkilerden biri olan ısırgan otundan bahsedeceğiz.

Belki çoğu zaman bahçelerde ve yol kenarlarında ve otlaklarda dokunulduğunda acı verici özeliğinden dolayı bu bitkinin yaratılış amacı ne diye sormuşuzdur. Bu bitkinin rahatsız edici ve acı verici olan bu özelliği altında ne tür şifa ve deva deposu olduğunu bilmeden. Bir zamanlar bahçelerinde çeşitli ilaçlar kullanarak bahçelerinde kurutmaya çalıştıkları sonradan  bu otun değerini öğrendikten sonra bahçelerinde yetiştirmeye çalışan pek çok çiftçiye şahit olmuşsunuzdur

Isırgan otu yaprakları üzerinde yer alan ince dikenimsi tüyler sayesinde çıplak elle dokunulduğunda salgılanan kimyasallar ile vücutta acı ve kaşıntı meydana getirirler. Çoğu zaman doğal ortamlarda özelikle sulak yerlerde ve yol kenarlarında yetişirler. Doğal ortamda yetişen ısırgan otunun kimyasal özelliği bahçede özel yetişenlere oranla  daha etkilidirler. Bu nedenle toplanması ve kullanıma hazır hale getirilmesi oldukça sıkıntılı ve zordur.

Allah’ın ısırgan otu ile bizlere sunduğu şifa kaynaklarından bildiklerimizden bazıları şunlardır.

Isırgan otu yüksek oranda demir içerir. Bu nedenle anemi tedavisinde destekleyici olarak kullanılır. İdrarı söktürür. Başta karaciğer, böbrek  olmak üzere sindirim sistemi organlarını temizler. İdrar yolu enfeksiyonları , soğuk algınlığı gibi pek çok hastalığa iyi gelir. Ayrıca kanser hastalarının da kullandığı bir bitkidir.