İlim Rehberi

İlim & Bilgi Rehberiniz

Tek Başına Kılınan Namazlar Nelerdir

Dinimizde zorunlu olarak cemaatle kılınması gereken namazlar Cuma ve bayram namazlarıdır. Bunu dışında beş vakit namazın özelikle sabah ve yatsı namazlarının cemaatle kılınması teşvik edilmiştir. Bu namazların Cemaatle kılınması tek başına kılınmasından çok daha sevaplıdır. Bununla beraber şu namazlar tek başına kılınan namazladır. Fakat bunula beraber Vitir namazı, Revâtib Namazlar, Regâib Namazlar, "Abdest Namazı, Nezir Namazı, Gerdek gecesi namazı, Şükür namazı" v.b. gibi Nâfile namazlar cemaatsiz kılınır.

Revâtib Namazlar, Regâib Namazlar, Vitir namazı, ayrıca Şükür namazı, Abdest Namazı, Nezir Namazı  Gerdek gecesi namazı gibi Nâfile namazlar tek başına yani cemaatsiz kılınır.

Revâtib Namazı farz namazın öncesinde de sonrasında kılınan sünnet namazlarıdır. Örneğin öğle namazının ilk ve son sünneti gibi

Regâib Namazları ise farz namazlarından bağımsız olan sünnet veya mendub namazlardır.Örneğin, Şükür Namazı, Tahiyyetü'l-mescid, Teheccüd Namazı,Kuşlık Namazı, Tesbih Namazı,Tövbe Namazı vb.

Vitir namazı tek başına  kılınır. Sadece ramazan ayına cemaatle kılınır.