İlim Rehberi

İlim & Bilgi Rehberiniz

Kuranda Adı Geçen Meyve ve Sebzeler

Kuranda Adı Geçen meyve ve sebzelerKuranda Adı Geçen Meyve ve Sebzeler Nelerdir

Kuranda Adı Geçen birçok Şifalı Bitki vardır bu bitkilerden bazılarını aşağıda sizlerle paylaşıyoruz Kuranda Adı Geçen Şifalı Bitkiler Kuran’da bir çok bitki ve meyvenin adı geçmektedir. Bu bitki ve meyveler şunlardır;
Kur’an-ı kerim gerek insana Allah’ın nimetlerinin hatırlatmak, bazen tefekkür ve düşünmeye sevk etmek bazen de o bitkiye dikkat çekmek amacıyla bazı bitki , meyve ve sebzelerden bahseder. Kur’an’ın bahsettiği bazı meyve ve sebzeler aşağıda verilmiştir. Bunlar:

Asma, hurma, zeytin, nar, üzüm, muz, mercimek, başak, zenc efil, kabak, soğan, reyhan, kirazdır. Bu bitkilerin isimlerinin geçtiği ayetler ise şunlarladır;

1- Hurma ve nar

İçlerinde (her türden) meyve, eşsiz-hurma ve eşsiz-nar vardır. (Rahman Suresi, 68)

2-Asma bahçeleri, hurma , ekin zeytin ve nar
Asmalı ve asmasız bahçeleri, hurmaları ve tadları farklı ekinleri, zeytinleri ve narları -birbirine benzer ve benzeşmez- yaratan O’dur. Ürün verdiğinde ürününden yiyin ve hasad günü hakkını verin; israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez. (Enam Suresi, 141)

3- Hurma

Hurma dalını kendine doğru salla, üzerine henüz oluşmuş-taze hurma dökülüversin.” Artık, ye, iç, gözün aydın olsun. (Meryem Suresi, 25-26)

4- Muz

Üstüste dizili meyveleri sarkmış muz ağaçları, (Vakıa Suresi, 29

5- Zeytin, Ekin, Hurma, üzüm

Onunla sizin için ekin, zeytin, hurmalıklar, üzümler ve meyvelerin her türlüsünden bitirir. Şüphesiz bunda, düşünebilen bir topluluk için ayetler vardır. (Nahl Suresi, 11)