Cemaetle namaz kılmanın önemi

Cemaetle namaz kılmanın bireysel faydfaları,Cemaetle namaz kılmanın toplumsal faydfaları, Cemaatle namaz kılma bize neler kazandırır? Cemaetle namaz nasıl kılınır gibi soruların cevanını bulacaksıznız

Cemaatle namazını kılan müslümanlarda sevgi, kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma duyguları gelişir. Cemaatle kılınan namazın tek başına kılınan namazdan daha sevap kazandırıcı bir durum olduğunu Sevgili Peygamberimiz bir sözünde şöyle açıklamıştır. "Cemaatle kılınan namazın sevabı, tek başına kılınan namazdan daha fazladır." Cemaatle namaz kılan müslümanlar birbirleri ile yakından tanışmış olurlar.

Cemaatle namaz kılmanın önemine işaret ettikten sonra şimdi cemaatle namazın nasıl kılındığını görelim. Örnek olarak ikindi namazının farzının nasıl kılınacağını öğrenelim: Önce "Niyet ettim Allah rızası için bugünkü ikindi namazının farzını kılmaya, uydum imama." diyerek niyet edilir. İmam tekbir alınca arkasında bulu­nan insanlar da (cemaat) hemen onun peşinden tekbir alarak ellerini bağlar ve ses­sizce ‘Sübhaneke’ duasını okur. Cemaat bundan başka rekâtların hiçbirinde ayakta iken bir şey okumaz. İmam, ‘Fatiha’ yı okuyunca cemaat içinden ‘amin’ der. Rükûda ise hem cemaat hem de imam üç kere "Sübhane rabbiyel azim" der. İmam, "Semi Allahü limen hamideh" diyerek aya doğrulunca cemaat ayakta "Rabbena lekel hamd" der.

Secdelerde ise hem imam hem de cemaat "Sübhane rabbiyel ala" duasını söyler. İlk oturuşta imamla birlikte cemaat de ettehiyyatü duasını okurken son oturuşlarda sırasıyla Ettehiyyatü, Allahümme salli, Allahümme barik duaları okunup imamla birlikte selam verilir.