İlim Rehberi

İlim & Bilgi Rehberiniz

İbadet nedir; İbadet niçin Yapılır

İbadet nedir; İbadet niçin Yapılır,İbadet ne anlama gelir,Niçin ibadet yapılır,Ne amaçla ibadet yapılır.

İbadet arapça kökenli bir kelimedir. Sözlükte; boyun eğmek, itaat ve kulluk etmek anlamına gelir. Terim olarak ise: Allah’a saygı, sevgi, şükür ve minnet duygularını ifade etmektir. Başka öz bir ifade ile gönülden Allah’ın yap dediklerini yapmak ve yasakladıklarından kaçınmaktır.

İbadet sadece namaz, oruç zekat hac gibi temel ibadetlerle sınırlı değildir. Bunlar zaten tele ve şart olanlardır. Yani olmazsa olmazlardandır. Zaten temel dini bilgiler verilirken bu ibadetler İslam’ın şartları ve imanın şartları diyoruz. Şart en asgari düzeyi ifade etmek için kullanılır.

Bu yüzden ibadetin tarifini geniş anlamda ve öz ifade ile Allah’ım emrettiklerini yapmak ve yasakladıklarından sakınmak olarak tarif edilir.

İbadet niçin yapılır;

İbadetin bir tek yapılış nedeni vardır. Oda Allah emrettiği için ve Allah’ın rızasını kazanmak için. Bunun dışındaki amaç ve gayeleri ibadeti ibadet olmaktan çıkarır. Bu nedenle ibadette niyet bu olmalıdır. Zaten niyet ibadetin ruhudur. İbadetin değer ve kıymeti bu niyetle artar ve azalır.

Yüksel UÇAR

www.ilimrehberi.com