Oruçluyken Susuzluk Çekmemek İçin Öneriler

Oruçluyken susuzluk çekmemek için ÖnerilerOruçluyken Susuzluk Çekmemek İçin Öneriler

Vücudumuzun büyük bölümünü sudan meydana gelir. Bu nedenle su havadan sonra en fazla ihtiyaç duyduğumuz bir nimettir.

Özellikle sıcak yaz aylarında vücudun sıvının azalması daha fazladır. Ramazan ayının uzun yaz günlerine denk gelmesiyle oruçta en susuzluğu aza indirmek önem kazanıyor.

Uzun ve sıcak yaz günlerinde alacağımız bazı tedbirlerle oruçlu iken daha az susuzluk ve açlık çekebiliriz. İşte uzmanların tavsiye ettiği öneriler.

1-      Vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarını bir anda değil de azar azar tüketmek. Bu nedenle ihtiyaç duyduğumuz su miktarını iftardan sonra sahura kadar azar tüketebiliriz. Bunun için iftardan ve sahurdan sonra hemen suya yüklenmek yerine yarım saat arayla birer bardak su tüketmek daha doğrudur.

2-      Çay ve kahve her ne kadar sıvı sayılsa bile bunlar aynı zamanda vücuttan da sıvıların atılmasına neden olduklarından ramazanda az tüketmek gerekiyor.

3-      Sahurda tüketilen kızartmalar ve tuzlu yiyeceklerden kaçınmak gerekiyor. Çünkü bu yiyecekler vücudun su ihtiyacını arttıracağından daha fazla susuzluk çekmemizi sağlarlar. Sahurda hafif yiyecekler tüketmemiz gün boyu daha rahat bir oruç geçirmemizi sağlar.

4-      Yaz meyve ve sebzeleri bol sıvı barındırdığından bu meyve ve sebzeleri tüketmek bir miktar su ihtiyacımızı karşılar. Bu nedenle iftar ve sahurda tükettiğiniz yiyeceklerin su ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olacak karpuz kavun gibi gıdalar ve sulu yemek olmasına dikkat etmelisiniz.

5-      Sahur da aldığımız suyu gün boyu sarfiyata neden olacak ortam ve davranışlardan uzak kalmak gerekir. Sıcakların fazla olduğu saatlerde dışarı çıkmamak, ağır fiziksel aktivitelerden ve terleten ortam ve davranışlardan da uzak kalmak gerekir. Gün boyu hafif kıyafetler giyinmek serin ortamlarda durmak terlemeyi önlemek vücudumuzda bulunan suyun gün boyu korumamıza yardımcı olur. Bu da rahat bir oruç geçirmemizi sağlar.