Akıllı Olmanın Önemi

Akıllı Olmanın ÖnemiAkıllı Olmanın Önemi

İnsanı diğer varlıklardan ayıran en temel özellik şüphesiz akıldır. Akıl sayesinde insanın pek çok bilgi, yetenek ve duyguları gelişmiştir.  Bütün bunlarla insan kendini geliştirmiş ve Allah’ın yeryüzündeki seçkin halifesi olma özelliğini kazanmasına vesile olmuştur.

Hayvanlar bazı hususi ve özel alanlarda insana nazaran kabiliyetli ve yetenekle gözükse bile insan sahip olduğu akıl ve bilgi sayesinde tüm hayvan sınıflarını geride bırakır. Örneğin Bir insan kartal gibi uçamaz, balık gibi yüzemez, bir çita ve leopar gibi hızlı yürüyemez. Fakat bu hayvanlar yaratıldığından bu güne kadar bu özelliklerini geliştirememiş ve bir adım öteye taşıyamamışlardır.

İnsan ise sahip olduğu akıl sayesinde bilgi ve becerilerini geliştirmiştir. Her geçen gün bilgi birikimine yenisini eklemiş ve hayvana nispeten geri kaldığı yeteneklerini geliştirmiş hatta onları geride bırakmıştır. Geliştirdiği ulaşım araçları ile uçan, yüzen ve koşan hayvanlardan daha hızlı ve süratli bir şekilde karada, havada ve denizde ulaşımı sağlamıştır. Her geçen gün bu yeteneklerini geliştirmeye devam etmektedir. Tüm bunları Allah’ın insana bahşettiği akıl sayesindedir.

Yeryüzünde hayvanlar sayısal bakımından insandan çok olmasına rağmen; aklı ve bilgi sayesinde insan tüm hayvanlar üzerinde egemen olmuştur.

Yüksel UÇAR

İlim Rehberi