İlim Rehberi

İlim & Bilgi Rehberiniz

Peygamberimizin özellikleri

Peygamberimizi üstün yönleri

Peygamberimizin özellikleriTüm peygamberler peygamber olmaları itibarı ile aralarında fark yoktur. Hepsi de insanları Allah’ın varlığına ve birliğine iman etmeye ve O’na itaat ve kulluk etmeye davet etmişlerdir. Mü’min olarak hepsinin Allah tarafından gönderilen peygamberler olduklarına inanır ve gönülden tasdik etmemiz gerekir.

Ancak Allah’ın kendilerine verdiği bazı özelikler sebebiyle bazı aralarında üstünlük ve fazilet söz konusudur. İşte peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) diğer peygamberlerden ayıran ve üstün kılan özelikler

1-      Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) alemlere rahmet olarak gönderilmiş bir peygamberdir. Diğer peygamberler belli bir kavme gönderilmişken peygamber efendimiz tüm insanlığa ve alemlere rahmet olarak gönderilmiştir.

2-      Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) getirdiği son dindir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) tebliğ ettiği din en son ve mükemmeldir. Bundan sonra başka bir din gönderilmeyecek ve kıyamete kadar değişikliğe uğramadan korunacaktır

3-      Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) son peygamberdir. O’ndan sonra başka peygamber gönderilmeyecektir. Kuran-ı Kerim de Ahzap suresi 40. Ayette “… O Allah’ın resulü ve peygamberlerin sonuncusudur.”

4-      Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) peygamberler içerisinde ümmeti en çok olan peygamberdir.