UZAYDA HAYAT VAR MIDIR

Uzayda yaşam var mı

Her şeyden önce dünyamıza baktığımız zaman semavata nispeten küçüklüğü ile beraber hiçbir yerinde boşluk yoktur. Her tarafını canlılar kaplamıştır. Denizde küçük büyük canlılar, havada uçuşan kuşlar, soluduğumuz havadaki gözle gürlemeyen mikroorganizmalar, topraktaki küçük-büyük canlılar yerküremizin her alanınız canlılarla kapladığının ispatıdır.

Yeryüzündeki tüm bu canlılar kendi yaşam şartlarına göre hayatlarını sürdürmektedir. Her birinin yaşam alanı kendine göredir. Örneğin denizin içinde yaşayan bir canlı karada, havada yaşana bir canlı toprakta yaşayamaz.

Dünyamız’ın bu kadar küçüklüğü ile beraber, bu kadar çok hayat sahibine mesken olması; toprağında, denizinde ve her yerinde bir karış yerin dahi hayat sahibi varlıklardan  boş kalmaması koca semavatın dahi boş olmadığının en önemli delilidir. Gökyüzü dahi dünya gibi hayat sahibi mahluklarla doludur. Fakat oranın şartları farklı olduğundan elbette mahlukları da kendine ve şartlarına uygundur. Nasıl ki küçük dünyamızda havada, suda ve toprakta  yaşayan canlıların  her birinin yaşam şartları birbirinden farklıdır. Biri diğerinin yaşam sınırlarına girdiği zaman hayatı tehlikeye girer. Örneğin denizde yaşayan balığı siz tutarda karada veya havada susuz bırakırsanız ölür. Onun yaşam şartları ve yeri denizdir. Bunu gibi dünyamızdaki biyolojik hayatın şartları ile semavatın hayat şartları birbirinden farklıdır.

Semavattaki yıldızlara nispeten küçücük olan dünyamızın her tarafını hayatla dolduran Allah elbette koca semavatı da kendine özgü varlıklara doldurmuştur. Mukaddes kitaplar ve Kuranda bu varlıklara melaike (melekler) deniliyor

Zira Dünya’nın bu kadar küçüklüğü ile birlikte, böyle nihayetsiz hayat sahiplerine mesken olduğunu gördükten sonra, o koca yıldızları boş ve hâli zannetmek mümkün değildir. Bu dünyanın böyle hadsiz hayat sahipleriyle doldurulması ispat eder ki, bu âlem şehrinin sultanı olan Allah hayata önem veriyor ve bu âlemi yaratmasındaki hikmetlerin birçoğunu hayat sahipleri ile tahakkuk ettiriyor. Hâl böyle iken nasıl olur da semavatın o koca yıldızlarını boş bırakabilir?

Yüksel UÇAR