İlim Rehberi

İlim & Bilgi Rehberiniz

“Temizlik İmandandır” Hadisinin Anlamı

“Temizlik İmandandır” Hadisinin Anlamı“Temizlik İmandandır” Hadisinin Anlamı

Temizlik denildiği zaman sadece maddi temizlik anlaşılmaz. Tüm temizlik türlerini içerisinde barındırır. Beden, elbise, çevre, sokak, cadde maddi temizlik olduğu gibi kalb ve ruh temizliği de manevi temizliktir. Temizlik denildiği zaman tüm bu  temizlik çeşitlerini barındırır.

Dolayısıyla peygamber Efendimiz (sav) temizlik imandandır hadisi ile bu manaları ifade etmiştir. Şimdi bu hadisi biraz açıklamaya çalışalım.

Allah’ın isimlerinden biri Kuddüstür. Kuddüs Allah’ın her türlü hatadan, kusurdan, eksiklik ve acizliklerden temiz, pak ve müberra, mukaddes ve münezzeh olması demektir. Kuddüs isminin diğer anlamı ayrıca, bütün varlıkları maddi ve manevi kirlerden ayıplardan temizleyip arındıran anlamına gelmektedir.

Kainatta baktığımız zaman Allah’ın Kuddüs isminin tecellilerini görebiliriz. Dünya yaratıldığından bu yana üzerinde sayısız  bitki, hayvan, insan yaşamıştır. Tüm bu canlılar yaşamları son bulduktan sonra arta kalan cesetler dünyayı kirletmektedir.
Fakat bu kirlerin eserleri hiçbir saman kalıcı kalmamış kısa bir süre içerisinde ekoloji denge dediğimiz Allah’ın Kuddüs isminin tecellisi ile temizlenmiştir. Şayet bu canlı varlıkların cesetleri bu yolla yok edilmeseydi dünyamız adeta bir çöplüğe dönüşecekti. Yaşam olanaksızlaşacaktı. Demek  Allah’ın Kuddüs isminin memurları olan canlılar bu ismin gereği olan temizliği mükemmel bir şekilde yaparak fiil ve eylemleri ile kuddüs ismini zikretmektedirler. Leşleri yiyerek temizleyen akbabalar, mikropları temizleyen sinekler, kanadını temizleyen kuşlar  vb  Allah’ın bu emrini yerine getirirler.

Kainatta tüm varlıklar kuddüs ismine göre son derece titizlikle hareket ederler. Bu yüzden insan elinin değmediği her yer tertemiz ve pırıl pırıldır. Allah’a iman eden bir mü’min bu varlıklardan geri kalmayarak bu düzene uymalı bedenini, elbiselerini, çevresini temiz tutmalıdır. Bunun yanında günahlarında manevi bir kir olduğunu bilir tövbe ve istiğfar ile temizlenir.

إِنَّ اللّهَ يُحِبُّ التَّوَّابِينَ وَيُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِينَ

“…Allah şüphesiz daima tevbe edenleri sever, temizlenenleri de sever. “ (Bakara-222) Ayetini hayatında bilfiil yaşamış olur.

Yüksel UÇAR

www.ilimrehberi.com