Ehl-i Beyt Ne Demektir?

Ehl-i Beyt Ne Demektir?Ehl-i Beyt Ne Demektir?

Ehl- Beyt Kimleri Kapsar?

Ehli beyt  arapça bir kelime olup ev halkı anlamına gelmektedir. Terim olarak ise Peygamberimiz H. Muhammed (sav) ailesi ve soyu anlamında kullanılmaktadır.

Peygamber  Efendimiz (sav) 25 yaşında iken Hz Hatice ile evlenmiş ve bu evliliklerinde ikisi erkek ve dördü kız olmak üzere 6 çocuğu olmuştu. Erkekler Kasım ve Abdullah, kızlar ise Zeynep, Rukiye, Ümmü Gülsüm ve Fatma idi.

Peygamber Efendimizin (sav) Fatma hariç  diğer çocukları efendimiz hayattayken vefat etmişlerdi. Hz Fatma ise Peygamber Efendimizin (sav)vefatından 6 ay sonra vefat etmişti.

Peygamber Efendimizin (sav)  kızı Fatma Hz. Ali ile evlendi. Bu evliliklerinde Hz Hasan ve Hz. Hüseyin adında iki torunu dünyaya geldi. Peygamber efendimizin soyu ise bu iki torunlarından devam etmiştir.

Ehli Beyt kavramı ise Peygamber Efendimizin (sav) hem aile halkı hem de soyu için kullanılmış bir kavramdır. Bu nedenle ehli beyt denildiği zaman başta Peygamber Efendimizin (sav) olmak üzere eşleri, çocukları, damadı Hz. Ali ve torunları  ve bu torunlarından devam eden soyu akla gelir.

Peygamber Efendimizin (sav) pek çok hadisinde Ehl-i Beytini sevdiğini söylemiş ve Müslümanlara da sevmelerini emretmiştir.

Yüksel UÇAR

www.ilimrehberi.com