Hırzsız Kadın ve Peygamberimizin Adaleti

Peygamberimizin AdaletiBir gün  Mahzumoğulları kabilesine ait kadının biri hırsızlık yapmıştı. Bu nedenle kadın Resulullah (sav)'in huzuruna getirilerek cezalandırılmasına hükmedildi. Faka daha önce adet haline gelen bir uygulama vardı o da asil bir kabileye mensub bir şuç işlerse dahi cezalandırılmazdı. Bu kadına da böyle bir cezanın verilmemesi için Kureyşin ileri gelenlerinden ve Peygamberimizin (sav)'inde çok sevdiği  Üsame b. Zeyd aracı yapıldı. Üsame b. Zeyd peygamber efendimize gelerek bu kadının ceza verilmemesini ve affedilmesini söyledi.

Üsame’nin bu isteği Peygamber Efendimizi çok kızdırdı.Hemen sahabeleri mescitte toplayarak bu konuda onlara tarihe adalet örneği olarakgeçecek şu konuşmayı yaptı:

–Eyinsanlar! Sizden önce yaşamış toplumları helak edilmesinin sebeplerini biliyor musunuz. Onlar aralarında asilzadeleri bir şuç işlediğinde onu affederler. Fakat  zayıf ve kimsesiz bir kimse bir suç işlerse onları cezalandırırlardı.  Allah’a yemin ederim ki, böylesine kötü bir suçu, kızım Fatıma yapmış olsaydı,kesinlikle onun da cezalandırırdım.