Camilerde Yer Alan Bölümler

Camilerde Yer Alan BölümlerCamilerde Yer Alan Bölümler

İslam dininde en önemli ibadetlerden bir olan namaz hem tek başına kılındığı gibi toplu halde cemaatle de kılınabilir. Namazın camide cemaate kılınması teşvik edilmiştir. Peygamber Efendimiz cemaatle kılınan namazın tek başına kılınana namazlardan kat kat faziletli olduğunu belirtmiştir. Bu nedenle Müslümanlar cami yapımına çok önem vermişleridir.

Camiler mimari açıdan diğer yapılara göre farklılık gösterirler. Camilerde diğer yapılarda olmayan Minare, şadırvan, mihrap, minber ve vaaz kürsüsü gibi bölümler de yer alır. Şimdi bu bölümlerin neler olduğunu ve ne amaçla yapıldığın açıklayalım.

Minare: Caminin yan tarafında bulunan yüksekçe yapıdır. Namaz vakti geldiğinde Müezzin buraya çıkar ve ezan bazen de sela okur.

Şadırvan: Tarihi camilerde genellikle, avlunun tam ortasında yer alan çatılı ya da kubbeli bir yapıdır. Şadırvanlar, cemaatin abdest alması için düzenlenmiş çeşmelerden oluşur.

Minber: Mihrabın sağında yer alan yüksekçe merdivenli yerdir. Cuma ve bayram namazlarında imam burada cemaate hutbe okur.

Mihrap: Cami veya mescitlerde kıble yönünde duvarda yer alan girintili yerdir. Cemaatle nama kılındığı zaman imam burada namaz kılar.

Vaaz Kürsüsü: camide imam veya vaizin üzerine çıktığı cemaate öğüt ve nasihatte bulunduğu yerdir

Yüksel UÇAR

www.ilimrehberi.com