Abdestin Farzları Nelerdir?

Abdestin Farzları NelerdirAbdestin Farzları Nelerdir?

Abdestin farzları abdest alırken mutlaka yerine getirilmesi gereken şartlardır. Bunlardan biri eksik yapıldığında abdest yerine getirilmiş olmaz. Kur’an-ı Kerim’de maide suresi 6. Ayette abdest alırken yerine getirilmesi gereken şartlar belirtilmiştir.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ إِذَا قُمْتُمْ إِلَى الصَّلاةِ فاغْسِلُواْ وُجُوهَكُمْ وَأَيْدِيَكُمْ إِلَى الْمَرَافِقِ وَامْسَحُواْ بِرُؤُوسِكُمْ وَأَرْجُلَكُمْ إِلَى

الْكَعْبَينِ    

“Ey iman edenler! Namaz kılmaya kalktığınız zaman yüzlerinizi, dirseklerinize kadar ellerinizi, başlarınızı meshedip, topuklara kadar ayaklarınızı yıkayın.” (Maide suresi 6. Ayet)

Abdestin farzları yukarıda da belirtildiği gibi maide suresi 6. Ayette belirtilmiştir. Maide suresi 6. Ayette Allah’u Teâla abdest alırken ellerimizi kollarla beraber dirseklere kadar yıkamamızı, yüzümüzü yıkamamızı, başımızı meshetmeyi ve ayakları da topuklarla beraber yıkamamızı emrediyor. Ayette geçen bu emirler aynı zamanda abdestin farzlarını da oluşturur. Buna göre abdestin fazı dörttür. Bunlar aşağıdaki maddeler halinde sıralanmıştır.

 Abdestin Farzları Nelerdir

1-   Elleri kollarla beraber dirseklere kadar yıkamak

2-   Yüzü yıkamak

3-   Başı meshetmek

4-   Ayakları topuklarla beraber yıkamak

 

Yüksel UÇAR