Bayram Namazlarının Kılınışı

Bayram Namazlarının KılınışıBayram Namazlarının Kılınışı

Bayram namazı yılda 2 defa cemaatle kılınan bir namazdır. Bayram namazı vacip bir namazdır. Camide cemaatle kılınır.

Bayram namazı kendine Cuma namazı farz olan kişilere vaciptir. Bayram namazı bayram sabahı sabah namazından sonra kılınır. Sabah namazının vakti yöreden yöreye ve mevsimden mevsime değişir. Her şehir için namaz vakitleri farklı olduğu gibi bayram namazı vakti de farklıdır. Sabah namazından sonra güneşin doğuşu ile kerahet vakti girer. Kerahet vakti yine coğrafi konumlara göre farklı olmakla beraber ülkemizde güneşin doğuşundan itibaren 40 dakikadır.

Bayram namazı yılda iki defa kılındığı için zaman zaman beş vakit namazını kılanlar da unutabiliyor. Bu nedenle camide de genellikle bu namazın kılınışı imam tarafından tarif edilir.

Gerek Ramazan Bayramı namazı ve gerekse kurban bayramı namazı olsun her iki namazın da kılınışı da aynıdır. Sadece niyette far vardır. Kılınışı şöyledir.

Kurban/ Ramazan bayram namazının kılınışı

İmam ve cemaat saf halini aldıktan sonra : ''Niyet ettim Allah rızası için Ramazan /Kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum imama" diye niyet edilir.

İmam ''Allahu Ekber'' deyip ellerini tekbir getirir aynı şekilde cemaat de ''Allahu Ekber'' diyerek ellerini ykarı kaldırarak tekbir getirerek ellerini bağlar.

İmam ve cemaat beraber içinden ''Sübhaneke'' duasınıokur. Bundan sonra peş peşe üç kere tekbir getirilir Tekbirlerin yapılışı şöyledir.

İmam yüksek sesle, cemaat da içinden ''Allahu Ekber'' diyerek tekbir ve ellerini namaza başladığı gibi yukarı kaldırıp sonra yana salıverilir.

Bu işlem üç defa tekrarlanır ve üçüncü de eller yine bağlanır.

Ardından imam sesli bir şekilde Fatiha suresini ve ardından bir sure okur. Burada cemaat sadece dinler. Sonra normal namaz gibi rüku ve secdeler yapılır. Ardından ikinci rekaata kalkılır.

İkinci rekaatta imam yine Fatiha ve bir sure okur. Bitince ikinci rekat tekbirleri getirilir. Bunlar birinci rekatta olduğu gibi 3 defa getirilir. Dördüncü tekbir de ise rukuya gidilir. Secde ve son oturuşla beraber selam verilerek namaz tamamlanır.

Selamdan sonra imam hutbe okur. Hutbe de namazın şartlarındandır. Hutbeden sonra namaz tamamlanmış olur.