Dövme Yapanın Gusül ve Namaz Abdesti

Dünyada sahip olduğumuz hiç bir şey buna organlarımız ve vücudumuz dahil kendi malımız değildir. Bizlere verilen her şey allah'ın bizlere emanetidir. O halde bir sahip olduğumuız her şey bizlere emanet eden allah'ın izni dairesinde kullanmak zorundayız. Çünkü mülkün sahibi O'dur. Bundan dolayı vücudda allahın yaratılışını beğenmeyip kalıcı değişiklikler yapmak ve dövme yapmak o vücudu veren Allah'ın emanetine ihanettir. Bu sebeple Allah Rasulü (sa) vücuduna dövme yaptıran ve bu işi yapan insanların lanetlik oldukların bildirmiştir. Bu yüzden dövme yapmak ya da yaptırmak kötü bir günahtır. Kötü olmasının sebeplerinden birisi de, bundan dönüşün mümkün olmamasıdır.

Dövme yaptırmak aynı zamanda sağlık açısından da son derece riskler taşır. Nitekim son zamanlarda doktorlar tarafından dövme yaprırmanın pek çok zararları olduğu vurgulandı.Fakak bir kişi şayet müslüman olmadan önce böyle bir iş yapmışsa üzerinde bulunan dövme de silinmesi söz konusu değilse mazurdur.

Dövme Yapanın Gusül ve Namaz Abdesti

Üzerinde dövme bulunanın namazı olmaz diyenler, dövmenin deriye işlenmiş olması sebebiyle, altına su geçirmeyeceği, bu yüzden de abdest ya da gusle engel olacağı varsayımıyla bunu söylemektedirler ki, bu doğru değildir. Çünkü böyle bir durumda suyu ulaştırabildiği yere kadar ulaştırması yeterlidir. Ancak dövme, çok zor olmayacak bir yolla çıkarılabiliyorsa çıkarılmalıdır.