Cemaatle Namaz Kılmanın Faydaları

Cemaatle Namaz Kılmanın FaydalarıCemaatle Namaz Kılmanın Yararları

Cemaatle namaz kılmak İslâm’ın şiarından ve alâmetlerindendir. Müslümanlar arasında birlik ve beraberliğe, sevgi ve muhabbete, karşılıklı yardımlaşmaya, tâlim ve terbiyeye vesile ve vasıtadır. Sâlih ve muttakî kimselerle beraber yapılan ibadet ve duaların Allah indinde kabul olunacağı daha çok ümit edilir.

Cemaatle namaz kılmak hususunda varit olan şu hadis-i şerifleri hep beraber okuyup tefekkür edelim de câmilerimizi garip ve kendimizi faziletten mahrum bırakmayalım:

“Şüphesiz ki münafıklara en ağır gelen namaz YATSI ile SABAH namazlarıdır. Ama onlarda neler olduğunu bilseler emekliyerek bile olsa behemehâl onlara gelirlerdi. Vallahi içimden öyle geçti ki, namazı emredeyim de ikamet getirilsin. Sonra bir adama emredeyim de cemaate namazı kıldırsın. Sonra yanlarında odun demetleri bulunan bir takım adamları beraberime alarak namaza gelmeyen gürûha gideyim ve üzerlerine evlerini ateşle cayır cayır yakayım.” (Müslim)

“Her kim yatsıyı cemaatle kılarsa gecenin yarısını namazla geçirmiş olur. Ve kim sabah namazını cemaatle kılarsa bütün gece namaz kılmış gibi olur.” (Müslim)

Allah Teâlâ “Sabah namazı şahittir.” (İsra: 78) buyurmaktadır. Çünkü gece melekleri ile gündüz melekleri sabah namazında buluşur. Hep birlikte sabah namazının kılındığına şahit olduktan sonra gündüz melekleri kalır. Gece melekleri ise semaya yükselirler.

“Kişinin cemaatle kıldığı namaz, evinde ve iş yerinde kıldığı namazından yirmi küsûr derece ziyâde olur. Bu da şunlardır: Cemaatten biri abdest alır da onu tertemiz yapar, sonra mescide gider, kendisini namazdan başka hiçbir şey harekete geçirmez, namazdan başka hiçbir niyeti de olmazsa mescide girinceye kadar attığı her adıma mukabil ona bir derece yükseltilir ve yine attığı her adıma mukabil bir günahı bağışlanır. Mescide girdiği zaman dahi kendisini orada namaz hapsettiği müddetçe namazda sayılır. Böylesi namaz kıldığı mecliste bulunduğu müddetçe melekler kendisine salat eyler ve "Ya Rabbi! Buna rahmet buyur. Ya Rab! Buna mağfiret eyle. Ya Rab! Burada eziyet vermedikçe, abdestini bozmadıkça bunun tevbesini kabul et." derler.” (Müslim)