İlim Rehberi

İlim & Bilgi Rehberiniz

İhram nerede ve ne zaman giyilir

İhram nerede ve ne zaman giyilirİhram nerede giyilir

Mekke çevresinde ihrama girmek için belirlenmiş yerler vardır. Bu yerlere  "mikat" denir. Mikat sınırlarının dışından hacca veya umreye gelenler bu sınırları ihramsız olarak geçemezler.

Mikad yerleri şunlardır

1-      Zulhuleyfe: mekke’ye medine yönünde gelenlerin mikatıdır.

2-      Cufe: Şam yönünde gelenlerin mikatıdır

3-      Zat-ı Irk: Irak yönünde gelenlerin mikatıdır

4-      Karn: Necid yönünde gelenlerin mikatıdır

5-      Yelemlem: Yemen istikametinde gelenlerin mikatıdır

 

Doğrudan Mekke’ye gidecek olan hacı adayları, uçaklar Cidde’ye indiği ve Cidde de mikat sınırları içinde bulunduğundan, uçağın kalkacağı havalimanında veya evlerinde ihrama girerler. Gerektiğinde uçak mikat sınırını geçmeden uçak içinde de girilebilir. Ancak pratikteki zorluğu sebebiyle uçakta ihrama girme tercih edilmemelidir.

Hacdan önce Medine’ye gidecek olan hacı adayları, Medine’de kaldıkları evlerde veya Mekke yolu üzerinde Medine’ye 11 km. uzaklıkta bulunan "Zül-Huleyfe" (Ebyâr-i Ali)’ de ihrama girerler. Hac veya umre yapacak olanların mikat sınırını ihramsız olarak geçemeyeceklerini belirtmiştik. Mikat sınırını ihramsız olarak geçtikten sonra ihram giyenlere ceza gerekir.Bu durumda olanlar henüz hac ve umre ile ilgili görevlerden birini yapmadan, herhangi bir mikat sınırına dönerek yeniden ihrama girerlerse ceza düşer.