Fitre (Fıtır Sadakası) nedir, miktarı ne kadardır

Fitre (Fıtır Sadakası) nedir, miktarı ne kadardırFıtır sadakası nedir?

Diğer adı fitre veya Ramazan bayramı sadakası da denir . Buna zekatul-fıtır veya yalnız fıtır da denir. Fıtır sadakası Hicret'in ikinci senesinde zekat farz kılınmadan önce vacib olmuştur. Hür müslüman ve asıl ihtiyacından fazla nisap miktarı bir mala sahip olan kişilerin bayram namazından önce vermesi gerekir.

Fıtır sadakasında Akıl ve Ergenlik yaşına girmiş olmak şart değildir. Akıl hastalarının ve delilerin velileri onların mallarından onlar adına fıtır sadakası verirler. Ramazanda oruç tutmamış olanlar da fıtır sadakası verirler.

Fıtır sadakasını bayram namazı öncesine kadar vermek gerekir. Ramazan Bayramından önce e ölen veya zengin iken fakir düşen kimselere fitre vacib olmaz. Aynı zamanda bayram gecesi güneş doğmadan önce doğan çocuğun fitresini vermek gerekir. Fitre bayram sabahından önce ve sonra her ne zaman verilse sahihtir ve eda olur; onun kazası yoktur. Fakat müstehap olan sabah namazı ile bayram namazı arasında veya birkaç gün önce vermektir. Fitreyi bayramdan sonra vermek caiz ise de, bir vacib geciktirilmiş olacağından iyi değildir.

Sadaka-i fıtır, zekat gibi malın değil, sağlığın ve hayatın zekâtıdır. Bunun için asıl ihtiyaçlardan fazla olan malın büyüyücü olması, üzerinden bir yılın geçmesi ve ticaret malı olması şart değildir. Bayram sabahı nisaba malik olan kişiye bile sadaka-i fıtır vaciptir. Bu miktar bir mala sahip olan bir kimse kendisi için, ergenlik çağına ulaşmayan ve parası ve malı olmayan çocukları için, hizmetinde bulunanlar için, sadaka-i fıtır vermesi vacibtir. Hanımı ve büyük çocuğunun fitrelerini vermesi üzerine vacib değildir.

Fitrenin miktarı ne kadardır

Fitrenin miktarı her yıl Diyanet işleri başkanlığı tarafından belirlenir. Bunula beraber peygamber efendimiz döneminde belirlenen ürün ve miktarlar şöyleydi.

Fitre, buğday, arpa, kuru hurma, kuru üzümden verilir. Buğday veya buğday unundan yarım sa', (520 dirhem 1459 gr.), ötekilerden ise bir sa' (1040 dirhem 2918 gr.) verilir. Bu dört maddenin herhangi birine göre vermek caizdir. Bu miktar aynen verilebileceği gibi, kıymet olarak da verilebilir. Fakirin menfaatine uygun olanı vermek daha faziletlidir.

Fitre kimlere verilir

Zekat kimlere verilirse sadaka-i fıtırda onlara verilir. Fitre yalnız bir fakire verilmeli, onu bir kaç fakire vermek için parçalamamalıdır. Fitre verirken niyet etmek gerekir. Ancak fakire fitre olduğunu söylemeye gerek yoktur. Fitre öncelikle mükellefin bulunduğu yerdeki fakirlere verilmelidir. Başka yerlere göndermek mekruhtur. Gönderilecek olan kişiler akraba veya daha muhtaç kişilerse mekruh olmaz.