İlim Rehberi

İlim & Bilgi Rehberiniz

Namazı bozmayan şeyler

Namazı bozmayan durumlar

Namazı bozmayan şeylerNamaz kılan kişi namazda iken, önünde bulunan Kur'an-ı Kerim ayeti ve ya herhangi bir yazıya kasten bakıp manasını anlarsa namazın edebine aykırı hareket etmiş olur fakat bu durum namazı bozmaz. Çünkü bu yazıyı diliyle okumamıştır. Bilmeyerek gözü bir yazıya ilişip manasını anlasa mekruh da olmaz.

Namaz kılan, önünden geçilecek yerde durmadığı halde ve uzağından dolaşıp gitmek de mümkün iken böyle yapmayıp namaz kılanın önünden geçen kimse günah işlemiş olur.

Namaz kılanın önünde secde yerinden bir kimsenin geçmesi ile namaz bozulmaz. Geçen ister erkek, ister kadın, ister başka bir canlı olsun.

Mükellef olan bir kimse, kasten namaz kılanın önünden geçerse günah işlemiş olur. Bu meselenin dört yönü vardır:

Namaz kılanın, insanların gelip geçtiği yerde durması ve uzaktan geçecek yerin de bulunmaması durumunda günah, namaz kılana aittir, önünden geçenin günahı yoktur.

Namaz kılanın, müsait yer var iken herkesin gelip geçeceği yerde namaza durması, yürüyenin de uzaktan geçmek mümkün iken namaz kılanın önünden geçmesi durumunda ise hem namaz kılan, hem de kılanın önünden geçen günah işlemiş olur.

Ne namaz kılan, önünden geçilmeyecek uygun bir yer bulabiliyor, ne de oradan geçmek isteyen, namaz kılanın uzağından geçebilecek bir yer bulabiliyor. Bu durumda namaz kılan da, önünden geçen de günah işlemiş olmaz.