Uykudan uyanınca okunacak dualar

Uykudan uyanınca yapılan duaUykudan uyanınca okunacak dualar:

 Hayatın her aşamasında okuduğumuz bir dua gibi uykudan uyanınca da okuyacağımız dualar vardır. Çünkü dua mü'minin hayatının her aşamasında ger almalıdır.

Uyanma tıpkı mahşerde olduğu gibi yeniden dirilmeyi ve başlamayı hatırlatır. Günün ağır hayat şartlarına başlama zamanını hatırlatır. Bu nedenle gün boyunca karşılaşacağımız her türlü sıkıntının hallolması için Cenab-ı Allah2tan dua ile yardım dilemeliyiz.

Uykudan uyanırken yapacağımız dualar şunlardır:

 

(( اَلْحَمْدُ ِللهِ الَّذِي أَحْيَانَا بَعْدَ مَا أَمَاتَنَا وَإِلَيْهِ النُّشُورُ.)) 

1. (4/1) "Bizi öldürdükten (uykudan) sonra dirilten Allah’a hamd olsun. Dönüş (Kıyâmet günü yeniden diriliş), yalnızca O’nadır."Buhârî, Bkz. Fethu’l-Bârî, 11/113, Müslim, 4/2083. 

(( لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَشَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ، وَ هُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ، سُبْحَانَ اللهِ، وَالْحَمْدُ ِللهِ، وَلاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ، وَاللهُ أَكْبَرُ، وَلاَحَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إِلاَّ بِاللهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ، رَبِّ اغْفِرْ ليِ.))

2. (4/2) "Allah’tan başka hak ilah yoktur. O birdir ve ortağı yoktur. Mülk O’nundur ve Hamd da O’nadır. O, her şeye gücü yetendir. Allah’ı tüm noksanlıklardan tenzih ederim. Hamd Allah'adır. Allah’tan başka hak ilah yoktur ve Allah en büyüktür. Güç ve kuvvet, ancak yüce ve büyük olan Allah’a âittir. Rabbim! Bana mağfiret eyle