İlim Rehberi

İlim & Bilgi Rehberiniz

Sponsorlar

Online

268 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Yön bulma yöntemleri

Yön bulma teknikleri

Yön bulma yöntemleriYön bulma zaman zaman ihtiyaç duyduğumuz durumlardan biridir. Arazide yürürken, namaz kılarken kıblenin yönünü tespit etmede vb durumlarda ihtiyaç duyarız. Ara yönleri tespit ettikten sonra ara yönler de bu çerçevede bulabiliriz.

YÖN BULMA YÖNTEMLERİ

Yön bulma yöntemlerinde izleyeceğimiz sıralama şöyle elimizde hiçbir teknik araç olmadığımızı farz ederek başlayalım

Yı içerisinde 21 mart ve 23 eylül tarihlerinde gece ile gündüzün eşit olduğu zamanlardır. Bu zaman dilimi içerisinde sol kolumuzu güneşin doğduğu yöne ve sağ kolumuzu da güneşin battığı yöne uzatırsak önümüz güney ve arkamız kuzeye denk gelmiş olur

Yön bulma yöntemleriÇubuk yöntemi  : Elimize aldığımız herhangi bir çubuğu  yere dikeriz. Çubuğun en kısa zaman dilimini takip ederiz. Öğle vakti çubuğun en kısa olduğu vakittir. Bu vakitte gölgenin olduğu yön Kuzey yönünü gösterir. Bunu tersi ise güney cephedir. Bu durum kuzey yarım küre için geçerlidir. Güney yarım kürede bu durum tersi olarak uygulanır.

Taş ve Ağaçlardaki Yosunlar: Yosunlar genellikler taşların ve ağaçların kuzey tarafında oluşur.

Cami ve minareler: Bulunduğumuz yerde cami varsa Camide mihrap güneyi gösterir

Karınca Yuvaları: Karınca yuvalarının ağzı daima güney’i gösterir.

Mezar Taşları : Müslüman mezarlarında mezar taşı yani baş taraf Batı’yı gösteriri, ayaklar Doğu’yu, gösterir

Yön bulma yöntemleriKutup yıldızlarına bakarak: Kutup Yıldızı’nı gördüğümüzde önümüz Kuzey, arkamız Güney yönünü gösterir

Pusula Metodu : Yönümüzü bulmak için en çok pusuladan yararlanırız. Pusulanın aynı doğrultuda ve zıt yönlü bir göstergesi vardır. Bu ibrenin renkli ucu daima Kuzey’i gösterir.