İlim Rehberi

İlim & Bilgi Rehberiniz

Sponsorlar

Online

48 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Tıp alanındaki teknolojik gelişmeler

Tıp alanındaki gelişmeler

Tıp Alanındaki Teknolojik GelişmelerSağlık, mutlu bir hayatın önemli bir parçasıdır. Bir toplumun en önemli zenginliği sağlıklı ve iyi yetişmiş insan gücüdür. Tıp dünyasındaki teknolojik gelişmelerle birlikte birçok hastalığın tedavisi mümkün olmaktadır.

Aşağıda hastalıkların teşhisinde kullanılan bazı teknolojik gelişmelere örnek verilmiştir.

Bilgisayarlı Tomografi

Bilgisayarlı tomografi x-ışını kullanılarak vücudun incelenen bölgesinin görüntüsünü oluşturmaya yönelik bir teşhis yöntemidir. İnceleme sırasında hasta bilgisayarlı tomografi cihazının masasında hareket etmeksizin yatırılır. Masa, hastanın girebileceği büyüklükte bir açıklığa sokulur. Bilgisayara bağlı olan cihaz, hastanın etrafında 360 derecelik bir dönüş hareketi yapar. Bu sırada elde edilen veriler bir bilgisayar tarafından kaydedilir. Sonuçta dokuların görüntüleri oluşturulur. Oluşturulan görüntüler bilgisayar ekranından izlenebilir. Bu yöntemde x-ışınları kullanıldığı için insan vücudu zarar görebi lir.

Manyetik rezonans

Manyetik rezonans tıpta en ileri görüntüleme ve tanı yöntemlerinden biridir. Bilgisayarlı tomografiden farkı ses dalgaları ile çalışmasıdır. Bu yüzden insan vücuduna zarar vermez. Vücudun belirlenen bölgelerine gönderilen ses dalgalarından alınan titreşimler kaydedilir ve böylece bu bölgelerin bir tür haritası çıkarılır.

Endoskopi

Endoskopi yemek borusu, mide, ince bağırsak ve kalın bağırsağın incelenmesi için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde 8-10 mm kalınlığında oldukça yumuşak bir boru yemek borusundan mideye ve bağırsaklara yönlendirilmektedir. Boyu yaklaşık 110-120 cm olan cihazın uç kısmında, kamera bulunmaktadır. Bu kamera cihazın geçtiği bölgeleri bir televizyon ekranına yansıtmaktadır. Doktor, söz konusu görüntülere bakarak hastaya teşhis koymaktadır.