İlim Rehberi

İlim & Bilgi Rehberiniz

Sponsorlar

Online

340 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Toprak Çeşitleri Ve Özellikleri

Toprak, içerisinde organik ve mineral maddelerle, su ve hava bulunduran, ana kayanın fiziksel ve kimya­sal çözülmesiyle oluşan, yeryüzünü saran örtü taba­kasıdır. Toprak oluşumu için ana kayanın çözülmesi gerekir

Toprak Çeşitleri Ve Özellikleri

Taşlı topraklar: İçeriği yüzde 80 taş ve az miktarda topraktan oluşur. Kolay havalanırlar. Fakat su tutma kapasiteleri ve besin ihtivaları azdır.

Humuslu Topraklar: Tarım için en elverişli toprak humuslu topraktır. Koyu renkli, yumuşak ve çok  verimli olan bu toprak türü bünyesinde bitki ve hayvan kalıntılarını barındırır. 

Killi Topraklar: Seramik, tuğla, kiremit vb. ürünlerin yapımında kullanılan toprak türü killi topraktır. İçeriğinde bol miktarda kil bulunur. işlendiğinde sert bir yapıya sahip olan bu toprak türü ısıya dayanıklıdır ve asitlerden etkilenmez.

Kumlu Topraklar: Suyu toprağın altına çabuk ulaştıran, su tutma özelliği olmayan toprak türüne kumlu toprak denir. Özellikle pamuk üretiminde bu topraktan yararlanılır.

Kireçli Topraklar: Yapısında bol miktarda kireç barındıran topraklara da kireçli toprak adı verilir. Bu toprak türü tarıma elverişli olmayıp  gevşek bir yapıda olan bu toprak türü su tutmaz.

Marnlı topraklar : İçinde kum, kil,çakıl ve humus bulunur. Bağcılık bakımından uygun topraklardır