İlim Rehberi

İlim & Bilgi Rehberiniz

Sponsorlar

Online

422 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

 Safer ayında yapılması gerekenler

Safer ayında neler yapmalıyız

Safer ayında yapılması gerekenlerSafer, ay takvimi olan hicri takvimin ikinci ayıdır.i ayların ikincisinin adıdır. Kameri aylar on ikidir. Ayın evrelerine göre düzenlenen bir takvimdir. Kameri aylar şunlardır. Muharrem, Safer, Rebîu’l-evvel, Rebîu’l-ahir, Cemaziye’l-evvel, Cemaziye’l-ahir, Receb, Şaban, Ramazan, Şevval, Zilkade ve Zilhicce.

Cahiliye Arapları Safer ayını uğursuzluk ayı olarak tanımlanıyordu. Onlara göre bu ayda umre yapmak büyük bir günahtı. Ayrıca bu ayda yapılan nikahların fazla sürmeyeceği kötü neticeleneceği, bu ayda yapılan işlerin sonuçsuz kalacağına ve uğursuzluk getireceğine inanılıyordu.

Ebû Hüreyre’nin (ra) rivâyetiyle Resûlullah (asm) Efendimiz şöyle buyurmuştur:

“Hastalığın kendiliğinden sirâyeti yoktur; uğursuzluk ve baykuş ötüşünün olumsuz etkisi yoktur; Safer ayının hayır ve şerle bir alâkası yoktur; bunlar cahiliye hurafeleridir. Cüzzamlıdan, aslandan kaçtığınız gibi kaçınız!”

Safer ayının normal aylardan olduğunu tespit ettikten sonra; her ne kadar güvenilir kaynaklarla teyit edilmese de, burada, Safer ayında yapılması uygun bulunan şu duâyı zikredebiliriz:

Safer ayının ilk ve son çarşamba gününün gecesinde, yani salı gecesi kılınacak namazdır; 

1 Rekât : Fatiha'dan Sonra ; 17 Kevser Sûresi
2 Rekât: Fatiha'dan Sonda; 5 İhlâs Sûresi
3 Rekât : Fatiha'dan Sonra ; 1 Felâk Sûresi
4 Rekât : Fatiha'dan Sonra ; 1 Nâs Sûresi

Safer ayının ilk ve son çarşamba günü, öğlen ve ikindi namazı arasında kılınacak namazdır;

1 Rekât : Fatiha'dan Sonra ; 11 İhlâs Sûresi
2 Rekât: Fatiha'dan Sonda; 11 İhlâs Sûresi
Bu namazdan sonra100 kere "Yâ dâfia'l-belâyâ, idfâ anna'l-belâyâ, fallâhü hayrun hâfizan ve hüve Erhâmü'r-Râhimin, inneke alâ külli şey'in kadir" okunmalı ve dua edilmelidir.