İlim Rehberi

İlim & Bilgi Rehberiniz

Sponsorlar

Online

268 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Safer ayı nedir

Sefer ayı ne demektir

Safer ayı nedirSafer, ay takvimi olan hicri takvimin ikinci ayıdır.i ayların ikincisinin adıdır. Kameri aylar on ikidir. Ayın evrelerine göre düzenlenen bir takvimdir. Kameri aylar şunlardır. Muharrem, Safer, Rebîu’l-evvel, Rebîu’l-ahir, Cemaziye’l-evvel, Cemaziye’l-ahir, Receb, Şaban, Ramazan, Şevval, Zilkade ve Zilhicce.

Bu konuda Cenab-ı Allah Kur’an-ı Kerim de  şöyle buyurur:

Hakikatte ayların sayısı ALLAH katında, ALLAH’ın kitabında -ta gökler ve yeri yarattığı günden beri- on iki aydır. Onlardan dördü haram olanlardır. İşte bu, en doğru hesaptır. O halde bilhassa bunlarda, o haram aylarda nefislerinize zulmetmeyin. Bununla beraber müşrikler sizinle nasıl topyekûn harb ederlerse, siz de onlarla topyekûn harb ediniz. Bilin ki ALLAH, haramlardan, fenalıklardan sakınanlarla beraberdir.” (Tevbe Sûresi: 36)

Sahih kaynaklarda mübarek olduğu bildirilen gün ve geceler şunlardır:  Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, Arefe gün ve geceleri, Kandil geceleri, Cuma günleri, Aşûre günü vs. gibi. Bu günlerde de gerek nafile, gerek vacip, gerekse farz olmak üzere değişik eda şekilleriyle muhtelif ibadetler yapılır.