İlim Rehberi

İlim & Bilgi Rehberiniz

Sponsorlar

Online

338 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Organik Tarımın Faydaları

Organik Tarımın Yararları

Organik Tarımın FaydalarıOrganik tarım, belirli kurallara bağlı olarak  sürdürülebilir tarımdır. En başta toprak olmak üzere su, hava, çevre ve doğada yaşayan diğer canlılara zarar vermeden yapılan bir üretim çeşididir. Örnek olarak ilaçlama yapıldığında  çevredeki bir göl ve paralel olarak o gölde yaşayan canlılar zarar görebilir. O gölün suyunu kullanan insanların zarar görebileceği gibi, gölden avlandığı bir balığı yiyen kuş bambaşka bölgelere hastalık taşıyabilir. Organik tarım kuralları çerçevesinde çevresine duyarlı, devamlılığı olan bir üretim sağlar. Üretilen ürünlerin kolayca izlenebilmesi ve her aşamada denetlenebilmesi ile tarımda ciddi bir denetim eksikliğini giderebilir.
Üretilen ürünlerin insan sağlığına zarar verebilecek kimi atıkları barındırmasının önüne geçerek hastalıkların yayılması ve oluşmasını ciddi oranda engelleyebilir.

Organik tarım yalnızca insan sağlığını değil, aynı zamanda yaşam alanımız olan dünyanın korunmasını da sağlar. Mevcut tarım topraklarının azalarak çölleşmesini, kullanılamaz hale gelmesini ve sömürülmesini de engeller. Sağlıklı ve temiz bitkiler yetiştirildiği için insan sağlığı açısından önemlidir.

Organik tarımın belli başlı faydaları

Sağlıklı ve besin kalitesi yüksek ürün elde etmek.

Doğayı zarar vermemek suretiyle gelecek nesilleri korumak,

Kimyasal maddelerin zararlarından   insan, çevre ve hayvanlar üzerindeki  olumsuz etkilerinden korunmak,

Toprak verimliliğini organik koşulları göz önüne alarak doğal yollarla uzun dönem için sağlamak

Suyu tasarruflu kullanarak  miktar ve kalitesini korumak,

Enerjiyi verimli kullanarak ve enerji tasarrufu yapmak,

Tarımda çalışan insanların sağlığını korumak,