İlim Rehberi

İlim & Bilgi Rehberiniz

Sponsorlar

Online

205 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Oruç tutan kişi nelere dikkat etmeli

Oruç tutan kişi nelere dikkat etmeli

Oruç tutarken dikkat edilecek konular

 

Allah'ın yeme-içmemizi terk etmemize ihtiyacı yoktur. Bu anlamda oruç tut­mak, sadece yemekten ve içmekten uzak durmak değildir. Oruçlu insan, kötü söz ve davranışlardan uzak durmalı, her türlü yalan ve dedikodudan kaçınmalıdır. İnsanlar­la iyi geçinmeli, kimseyi kırıp incitmemelidir. Öfke, kin ve nefretten uzak durmalıdır. Daima güler yüzlü, hoşgörülü ve anlayışlı davranmalıdır. Yoksullara yardım etmeli, yaşlı ve kimsesizleri koruyup gözetmelidir.

"Oruç bir kalkandır. Sizden biriniz oruçlu olduğu bir günde kötü söz söyle mesin, kavga etmesin. Ona birisi kötü söz söylerse, 'Ben oruçluyum.' desin." (Buharî, Savm, 9.)

Ramazan ayına has yardımlaşma ve kaynaşma vesilesi olan fitre görevini yerine getirmeliyiz. Ayrıca iftar davetlerine, teravih namazına ve mukabelelere katılarak sos­yal çevremizle ilişkilerimizi kuvvetlendirmeye çalışmalıyız. Oruç tutan kimseler, giysi ve beden temizliğine özellikle de ağız ve diş temizliğine daha çok özen göstermeli­dirler. Oruç tutan insan, geçerli bir neden yokken orucunu bozacak davranışlardan kaçınmalıdır. Bu ibadetin sabırlı olmayı gerektirdiğini bilmelidir. Oruçlu kişi, Sevgili Peygamberimizin, "Oruç sabrın yarısıdır."(İbn Mace, Siyam, 44.) hadisini unutmamalı, her türlü sıkıntılı, orucuna zarar verici duruma karşı sabırla karşılık vermelidir.