İlim Rehberi

İlim & Bilgi Rehberiniz

Sponsorlar

Online

220 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Doğal ve Yapay Işık Kaynakları

Doğal ve Yapay Işık Kaynakları Işık kaynakları nelerdir. Doğal ve Yapay Işık Kaynakları nelerdir

İnsanların görmelerini sağlayan enerji türü ışıktır. Bütün ışıklar bir ışık kaynağı tarafından üretilmektedir. Işık yapıp etrafını aydınlatan herşey ışık kaynağıdır. Dünyanın ve bilinen en büyük ışık kaynağı güneştir. Işık kaynakları itibari ile doğal ışık kaynakları ve yapay ışık kaynakları olmak üzere  iki grubu ayrılır.


Doğal Işık Kaynakları

Işık kaynaklarından bazıları ürettikleri ışık doğaldır . Bu tür kaynaklara doğal ışık kaynakları isimi verilmektedir. Güneş, yıldızlar, yıldırım ve şimşek türü doğal olaylar doğal ışık kaynakları grubuna girmektedir.

Yapay Işık Kaynakları Nelerdir

Doğal ışık kaynakları gece aydınlatması için yeterli değildir. Bu nedenle gece aydınlatmasında insanlar tarafından yapılmış yapay ışık kaynakları kullanılır Ampul, trafik lambası, mum, meşale, televizyon ekranı ve fener yapay ışık kaynaklarıdır

Güneş, mum alevi gibi bazı ışık kaynakları, çevrelerine ışıkla birlikte ısı da verirler Ateş böceği, denizin derinliklerinde yaşayan bazı balıklar ve floresan lamba gibi bazı ışık kaynakları ise ışık yayarken, ısı vermezler

Yapay ışık kaynakları; katı ve sıvı yakıtlar yakarak ya da elektrik enerjisini ışık enerjisine dönüştürerek yapay ışık sağlarlar.