İlim Rehberi

İlim & Bilgi Rehberiniz

Sponsorlar

Online

491 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Merceklerin Kullanıldığı Yerler

Merceklerin Kullanıldığı YerlerMerceklerin Kullanıldığı Yerler

Mercekler çoğunlukla; göz kusurlarının düzeltilmesinde, teleskop, mikroskop, dürbün, büyüteç, projektör, fotoğraf makinelerinde, slayt makinelerinde, el fenerlerinde, ışıldaklarda kullanılır.

1- Merceklerle Göz Kusurlarının Düzeltilmesi

Göz kusurları deyince akla ilk gelen miyop ve hipermetroptur. Miyop ve hipermetrobun meydana çıkış nedenleri arasından biri ince kenarlı olan göz merceklerimizdeki yapısal bozukluklardır. Bu durumu biraz daha aletlerle örneklendirecek olursak bir projeksiyon cihazını açtığınızda ekrana gelen bulanık görüntüdür. Bu görüntüyü netleştirmek için  mercek ayarıyla düzeltebiliyoruz.

Göz kusurlarının düzeltilmesinde faydalanılan gözlük veya kontak lensler de aynı görevi yerine getirir.

İnce kenarlı mercekler kullanılarak yapılan gözlük ve kontak lensler hipermetrop göz kusurunu gidermede kullanılırken, Kalın kenarlı mercekler kullanılarak yapılan gözlük ve lensler ise miyop göz kusurunun düzeltilmesinde kullanılır.

2-Basit Büyüteç: Basit bir büyüteç ince kenarlı mercekten oluşur. Büyüteçler cisimleri gözümüze daha yakın ve daha büyük gösterir. Böylelikle cisimleri daha detaylı olarak inceleyebiliriz.

Cisimleri net olarak görebilmemiz için büyüteçleri veya cismi hareket ettirerek, cismin görüntüsünü net olarak görürüz.

3-Mikroskop: Mikroskop; çok küçük cisimlerin büyütülerek ayrıntılı olarak incelenmesini sağlayan araçlardır. Mikroskop; bir objektif ve bir okülerden oluşan ince kenarlı mercek sistemidir.

Bu objektif ve ince kenarlı merceklerden oluşan bir mercek sistemidir. Gözümüz de bu büyük görüntüyü görür. Bir mikroskop, merceklerinin de yardımıyla gözle görülemeyecek kadar küçük olan hücreleri görünür hâle getirir.

4. Teleskop: Teleskoplar uzaktaki cisimleri büyüterek ayrıntılı olarak görmemizi sağlayan araçlardır. Bundan dolayı gök cisimlerini teleskopla izleriz. Kırıcı ve yansıtıcı olarak iki çeşit teleskop vardır. Uzaktaki gök cisimlerine teleskopla bakarsanız onları daha net görebilirsiniz.

5-Dürbün: Dürbünler uzaktaki nesneleri daha yakında ve daha büyük gösteren aletlerdir. Yeryüzünde uzakta bulunan cisimlerin büyük görünmesini sağlayan dürbüne yer dürbünü denir. Yer dürbününün teleskoptan farkı; objektif ile ince kenarlı merceklerin arasına bir başka ince kenarlı bir merceğin daha yerleştirilmesidir.

Bütün bu sayılanlardan başka merceklerin kullanıldığı başka yerlerde vardır. Bir fotoğraf makinesi, Projeksiyon cihazı vb pek çok alanlarda merceklerden faydalanılmaktadır.