İlim Rehberi

İlim & Bilgi Rehberiniz

Sponsorlar

Online

315 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Başkalaşım geçiren hayvanların yaşam döngüsü

Başkalaşım geçiren hayvanlar

Başkalaşım geçiren hayvanlarBaşkalaşım bir diğer adı Metamorfoz bazı canlıların dünyaya geldikleri andaki şekil ve yapılarının değişerek zamanla apayrı bir canlı görünümüne sahip olmalarıdır.

Örnek olarak kurbağalar, kelebek, hamamböcekleri, pireler, ev sineği, peygamber devesi, sinek kurdu verilebilir.

Bazı canlılar dünyaya geldiklerinde ana canlıya benzerken bazıları benzemez. Bu yavrular ana canlıya benzeyinceye kadar birtakım değişimlerden geçer.

Bazı böcek ve kurbağa gibi canlıların, yumurtadan çıktıktan sonraki gelişme evrelerinde yapısal değişikliğe uğrayarak atalarına benzer hâle gelmelerine başkalaşım denir. Kelebek ve kurbağa gibi bazı canlıların gelişimi incelendiğinde başkalaşıma uğradıkları gözlenir.

Kurbağalarda başkalaşım

Kurbağalar, ilkbaharda su birikintilerine yumurtlar. Döllenmiş yumurtanın gelişmesi sonucu larvalar oluşur. Başlangıçta balığa benzeyen larvalar gelişerek iribaş olur. Zamanla iribaşın ön ve arka üyeleri gelişir; kuyruğu yok olur. Böylece genç yavru kur­bağa oluşmuştur. Bu da gelişerek ergin kurbağayı oluşturur.

Böcekler yumurtadan çıktıktan sonra larva ve pupalaşma evreleri geçirirler. Larva evresinde küçük ve basit yapıdadırlar. Larvalar kendi kendilerine beslenebilir. Larva evresinin sonunda genellikle hareketsiz ve beslenmesiz birkaç gün, birkaç ay hatta bir yıl süren bir devreye girerek ergin organizmayı meydana getirirler. Böceklerde bu devre ye pupalaşma denir.

Çoğalma ve yavru bakımı açılarından birbirinden farklılık gösteren hayvanların ömür uzunlukları da türden türe farklılık göstermektedir. Vücut yapılan birbirine benzeyen iki canlının (örneğin papağan ve horoz) ömür uzunlukları arasında büyük farklar olabilir. Ömür uzunluğu doğum ile ölüm arasında yaşanan süre şeklinde tanımlanabilir. Böylelikle farklı şekillerle de olsa dünyaya gelen bir hayvan yavrusu diğer canlılar gibi gelişir, büyür, olgunlaşır, çoğalır ve yaşlanır -1

1- meb-hayatboyuöğrenme-Fen ve teknoloji-6