İlim Rehberi

İlim & Bilgi Rehberiniz

Sponsorlar

Online

259 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Adaptasyon örnekleri

Adaptasyona örnekler

Adaptasyon örnekleriAdaptasyon örnekleri:

Kutup ayıları soğukta vücut sıcaklığını koruması

- Kutup ayılarının derilerinin altında kalın yağ tabakası vardır. Yağ iyi bir yalıtkan olduğu için soğuk havanın kutup ayısına etkisini azaltır. Bu olay da bir adaptasyondur.

Develer hörgüçlerindeki yağ deposu

- Develerin hörgüçlerinde yağ depolamasının nedeni kurak çöl iklimine uyum sağlamış olmalarıdır. Çölde sürekli su bulamayan develer hörgüçlerindeki yağı suya dönüştürerek ihtiyaçlarını karşılarlar. Bu sayede bir deve 3 hafta susuz yaşayabilirler.

Sadece kutup ayısı ile deveyi karşılaştırdığımızda Allah’ın yarattığı düzene ve adaptasyona güzel bir örnek teşkil eder. Örneğin Kutup ayısının çölde ve deveyi de kutuplarda beslemeye kalkışsak kaç hafta dayanabilirler.

Kutup ayılarının ayak yapıları

- Kutup ayıları ağır vücutlarını dengede tutmak için kısa bacaklara ve geniş ayaklara sahiptir. Ayrıca ince buz ve yumuşak kar tabakada hareket eden kutup ayıları bu sayede buzları kırmadan ve kara batmadan yürüyebilmektedir.

Kutup ayılarının burunlarının kapalı olması

- Kutup ayıları iyi bir yüzücüdür. Suda yüzmek için gözleri ve burunları adaptasyon geçirmiştir. Burunlar su içinde kapanarak içeri su girmesi engellenir. Ayrıca kutup ayıları suda gözlerini açabilirler ve bu sayede kolayca avlanabilirler.

Soğuk ve sıcak bölgelerde yaşayan tilkilerin burun yapısı

Soğuk bölgelerde yaşayan tilkilerin kulak ve burunları soğuktan etkilenmemek için sıcak bölgede yaşayanlara göre daha küçük olması

Develerin uzun kirpikleri

- Çöl ortamına adapte olmuş develer kum fırtınalarından gözlerini korumak için uzun kirpiklere sahiptir.

Develerin kulaklarındaki kıllar

- Develer çöl fırtınalarından korunmak için kıllı kulaklara sahiptir. Bu sayede kulaklarının içine kum kaçmamış olur. Bu örnek de çöl ekosisteminde develerin geliştirdiği bir adaptasyon örneğidir.

Kutuplarda ve ekvatorda yaşayan ayıların farkı

Kutuplarda yaşayan ayıların beyaz , ekvatordakilerin siyah tüylü olması